Tuesday, February 20, 2018 0:21

Dünya çapında tanınan Kürt şarkıcısı Şivan Perver ve yanındakiler “arabada silahlı teröristler var” ihbaı üzerine kelepçelendi ve Hwy 427’in üzerine yatırıldılar. Cumartesi Toronto’da Kürt Festivali’ne katılan Perver Pazar günü sahibi bulunduğu televizyon kanalı için çekimler yapmak için Niagara Falls’a gitti. Yahya Ayverdi’ye ait olan siyah hummer’da Perver’in yanı sıra yerel sanatçı Najım Najmdin, Irak’ta doğmuş kameraman Akram Hidpu, ve Rıza Bildik bulunuyordu.

Çevreyi çeken ekibin uğradığı muamele film sahnesini andırıyordu.
Toronto Sun muhabirine North York Otel’de konuşan Şivan Perver “Biz sadece çevredeki güzel yerlerin filmini çekerken her yerde silahlar gördük” dedi.
“Daha önce Türk polisiyle problemlerim oldu ama Kanada polisinin böyle olduğunu bilmiyordum. Böyle bir şeyin ancak sınırda olabileceğini bekliyorsun.”
Baskına katılan bir polis memuru: “Sana ateş edersem seni öldürürüm” dedi.

Perver¨“Gururum incindi”

Baskın sonrasında konuşan Perver “gururum incindi, hem de çok. Korku verici bir şeydi, çok kötü bir şeydi. Neden ? Neden?” diye serzenişte bulundu. Türkiye’den politik nedenlerle uzun süre önce ayrılan Perver şu anda Almanya’da yaşıyor. 53 yaşındaki şarkıcı dünya çapında tanınış Peter Gabriel, Paul Simon ve Sting’le şarkı söyledi.
Siyah Hummer’ın sahibi Yahya Ayverdi tepkisini dile getririrken “olaydan dolayı dehşete kapıldım dedi.”
“Şivan Perver dünyadaki en popüler Kürt sanatçısıdır. Pavarotti’yle şarkı söylemiştir. You Tube’de kontrol edebilirsiniz. Onlar terrorist degildir”
Arabayı kullanan Rıza Bildik olayla ilgili olarak şunları söyledi:
“Hayatımda en fazla korktuğum olaylardan biriydi. Polislere arabada meşhur bir sanatçının olduğunu söyledim aldırmadılar. Kelepçeleyip yüz üstü ana yola yatırdılar . Arama yapmalarına itirazım yok anacak yaptıkları çok aşırıydı. Bu gereksiz bir şeydi. Ana yolu trafige kapattılar. 6 ya da 7 araba içinde 15 kadar silahlı polis vardı.. Kimseye fiziksel olarak incitmediler ve özür dilediler. Resmi bir özür gerekiyor.”

OPP Şefi: Herşey kuralına göre yapıldı

OPP Şefi Julian Fantino ve Sgt. Dave Woodford polise olduğu kadar bu kişiler de sempatiyle baktıklarını belirttiler.
“Memurlar, herkesin emniyetini sağlanak için gördükleri egitime göre ne gerekiyorsa onun gereğini yerine getirmişlerdir. Araçtakilere gelinec ne hisettiklerini kesinlikle anlıyor ve yönetmelikten kaynaklanan güçlükleri ve tehlikeleri anlıyacaklarını ümit ediyorum” ded Fantino.
“Ne hisettiklerini anlıyorum ve kendilerine saygısızlıktan dolayı degil herşeyin kurallara göre yapıldığını anlamalarını istiyoruz” ded Woodford.

Kaynak: Toronto Sun/ JOE.WARMINGTON@SUNMEDIA.CA