Tuesday, February 20, 2018 0:28

Generalin YPG çelişkisi

Çarşamba, Mart 2, 2016, 0:38
Bu Yazı KANADA'NIN POLİTİK YAŞANTISI Kategorisinde ve 0 Yorum var.

abi general

Kanada Genelkurmay Başkanı Jonathan Vance

Süleyman Güven- City Hall / Kanada Genelkurmay Başkanı 4 Şubat günü Belediye binasında etnik basın üyeleri arasından seçilen 30 civarında gazeteciyle biraraya geldi. Kent Meclisi adına Jim Karygiannis generale hoş geldin dedikten sonra mikrofonu Kanada Milli Etnik Basın ve Medya Konseyi Başkanı Thomas Saras’a verdi. Başkan Saras  yuvarlak masa toplantısına katılan üyelere teşekkür ettikten sonra Kanada Genelkurmay Başkanı Jonathan Vance konuşmasına başladı.

ORDU OLARAK ÇOK YOĞUN BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

abi güzel

Eskiden Toronto’da yaşadığını söyleyen General Vance Downsview’deki ordu merkezinde hizmet verdiğini söyledi. “Toronto dünyada en fazla etnik kimliğin birarada yaşadığı güzel bir şehirdir. Askerlerimizin hizmet verdiği birçok ülkeden geldiğiniz için sizinle bağlantıya geçmek güzel bir şey.  Özellikle yedek güçlerin temin edilmesinde Toronto bölgesindeki etnik basın olarak çok büyük rol oynuyorsunuz.  Bugün ordu olarak neler yaptığımızı özetleyeceğim.  Ordunun başı olarak şu anda deniz aşırı ülkelerdeki operasyonları yürüttüğümüzden çok yoğun bir dönemden geçiyoruz. Orta ve Doğu Avrupa ve Ortadoğu’daki operasyonlarımız hakkında size bilgi vereceğim.”

Kanada Genelkurmay Başkanı önündeki dosyadan bilgiler verdi. Bu dosyalar toplantıya katılan herkese dağıtıldı.

UKRANYA’DAKİ KANADA ASKERLERİNİN GÖREV SÜRELERİ 31 MART 2017’DE SONA ERİYOR

General Vance Ukranya’da UNIFIER adı altında yürütülen faaliyetleri anlattı. “İlk operasyon olarak Kanada ordusunun Ukranya’ya yaptığı desteği UNIFIER adıyla çağırıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerin yaptığı gibi Ukranya güçlerinin eğitiminde yer alıyoruz. Bu eğitimler taktiksel, silah eğitimi, hareket ve kendini koruma gibi alanları kapsıyor. 200 Kanada askeri UNIFIER operasyonunda görev almaktadır. Bu askerlerin görev süreleri 31 Mart 2017’de sona eriyor.”

AVRUPA’DAKİ FAALİYETLER: CAYDIRMA, SAVUNMA VE TANSİYONU DÜŞÜRME

abi başkan

Kanada Genelkurmay Başkanı, REASSURANCE adıyla Orta ve Doğu Avrupa’da yürütülen askeri faaliyetleri anlattı. “REASSURANCE Operasyonu NATO’nun görevleri çerçevesinde Orta ve Doğu Avrupa’daki faaliyetleri kapsamaktadır. 2014’te Rusya’nın Ukranya’ya karşı saldırgan politikasına cevap vermek amacıyla savunma, caydırma ve tansiyonu düşürme gibi faaliyetleri kapsıyor. Bu operasyonla Orta ve Doğu Avrupa’daki NATO üyesi ülkeler arasında dayanışma ve dayanıklılığın geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Kanada NATO’ya güçlü şekilde destek vermektedir ve Nisan 2014’ten bu yana REASSURANCE faaliyetlerine yer almaktadır. Kanada 2014 yazından bu yana deniz aşırı güçlere katkıda bulunmaktadır. Toronto, Virginia ve Winnipeg gibi yerlerde görev yapmaktadır. Şu anda Fredericton’daki kraliyet gemisinde 250 mürettabımız devriye görevi icra etmektedir. Aynı zamanda gemide helikopter pisti bulunmaktadır.

Kanada aynı zamanda kara görevinin bir parçası olarak Polonya’da 220 asker bulundurmaktadır. Kara operasyonları Kanada silahlı kuvvetlerinin müteffiklerimizle yan yana hızlı şekilde hareket edebileceğini kanıtıdır.”

General Vance, Irak’ta ISIL’e karşı oluşturulan küresel koalisyon kapsamında IMPACT başlığı altında yürütülen askeri operasyonları anlattı.

IRAK VE KÜRDİSTAN’DA 600 KANADA ASKERİ GÖREV YAPIYOR

abi belediye

“Diğer bir operasyon türünü IMPACT diye çağırıyoruz. Irak İslam Devleti ve Levant adıyla ISIL’e karşı oluşturulan küresel koalisyona destek vermekteyiz. Küresel koalisyon coğrafik olarak ISIL’i Irak ve Suriye’de kısıtlamayı, gücünü düşürmeyi amaçlamaktadır. Irak’ta ISIL’in işgal ettiği ve sivillerin yaşadığı toprağın % 40’ı geri alındığı halde operasyon henüz sona ermiş değildir. Kanada hava operasyonları ve özel güçlerle yapılan operasyonlarla Irak güçlerine yardım etmektedir. Bu yılın 30 Ocak tarihine kadar bombardıman uçaklarımız 2096 sorti gerçekleştirmiştir. F-18 uçaklarımız  1338, aynı zamanda casus uçaklarımız 390 sorti yapmıştır.  21 milyon kg yakıt müteffiklerimize teslim edilmiştir. 600 askeri personel Irak ve Kürdistan bölgesinde birçok düzeyde askeri gelişmelerde görev almaktadır. Aynı zamanda Irak güçlerine savunma ve saldırı konusunda yardımcı olmaktadırlar. ISIL hedeflerine karşı silah temin etmekteyiz.  Kanada hükümeti bombalama faaliyetlerinden çekildiğini açıklasa da terörizme karşı özellikle ISIL’e karşı savaşta müteffiklerimizin yanında destek sunacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

240 KANADA ASKERİ SURİYELİ GÖÇMENLERE YARDIM EDİYOR

Genelkurmay Başkanı Vance Suriyeli göçmenlere ordunun yaptığı katkıyı “Tedarikler Operasyonu” başlığı altında anlattı.

“Operation Provisions vasıtasıyla Kanada hükümetinin Şubat 2016 sonuna kadar getirmeyi planladığı 25 bin Suriyeli göçmenin yerleşmesine yardımcı olmaktayız. Kanada Göçmenlik Dairesi’nin yönlendirdiği bu faaliyetlere Kanada Sınır Hizmetleri Kurumu, Kanada Kamu Sağlığı, Kanada Kamu Tedarikleri Dairesi, Kanada Güvenlik Dairesi ve RCMP görev yapmaktadır.  Bu çabalara destek vermek için 240 Kanada askeri personeli Ürdün, Lübnan ve Türkiye’de görev yapmaktadır.  Kasım 2015 ortasından itibaren Kanadalı savunma ataşelerinin yanında Amman, Beyrut ve Ankara’da irtibat büroları oluşturuldu.  Aynı zamanda başvuruların işleme konulmasında yardımcı olmak amacıyla Kanada ordusu 100 sağlık elemanı görevlendirdi.  Sağlık personeli Aralık ve Ocak’ta sekiz hafta içinde 13,000 göçmenin sağlık taramasını gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 sağlık elemanımız hala Lübnan’da Kanada Göçmenlik Dairesi yetkililerine yardımcı olmaktadır.  Kanada Silahlı kuvvetlerinin bu alandaki faaliyeti bu yılın Ocak ayından bu yana azalmıştır.”

ORDU KANADA İÇİNDE İNSANCIL FAALİYETLERDE YER ALMAKTADIR

Kanada içindeki faaliyetlerimize gelince Kanada’yı savunma dışında insancıl faaliyetlerde yer almaktadır. Geçen ilkbaharda tahrip edici doğal afetlere karşı hizmet verdi. Öncelikli ekiplerimiz su arıtma, sağlık bakımı ve mühendislik hizmetleri temin etmiştir. Sivil yetkililere doğal afetler sırasında yardım temin edilmektedir. Geçmişte yangın ormanlarının meydana geldiği tehlikeli alanlardaki sivilleri tahliye ettik. Geçen yaz Kuzey Saskatchewan’da 850 personelimiz itfaiye elemanlarına yardımcı oldu. Cankurtaran teknisyenlerimiz zor durumda olanların canlarının kurtarılmasına yardımcı olmaktadır. Bildiğiniz gibi Kanada Kuzey Amerika Savunma Komutanlığı diye anılan NORAD’a katkıda bulunuyor. Noel geçit törenleri ya da Yeni Yıl gibi kutlamaların güvenliğini sağlama gibi basit görevler dışında 1958’de kurulan NORAD, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin hava sahalarını  gözetlemektedir. 2006’da NORAD’ın misyonu denizaşırı sulardan kıyılarımıza yaklaşan savaş gemilerinin gözetlenmesi göreviyle genişletildi. NORAD Kanada hava sahası üzerinde operasyon ve gözetleme faaliyetlerini yürütüyor.”

YENİ ELEMAN ALIMINDA ETNİK ÇEŞİTLİLİK ANAHTARDIR

abi başkan1

Gördüğünüz gibi silahlı kuvvetlerimiz çok meşgul. Yeni eleman kazandırmada etnik çeşitlilik anahtardır. Önceliğimiz bu çeşitliliği askeri hayata adapte etmek ve saygılı olmaktır. 100’ün üzerinde doktor, mühendis, teknisyen kadro açığımız vardır. Diğer Kanadalı işverenler gibi silahlı kuvvetler olarak tecrübeli elemanlara ihtiyacımız vardır. Tecrübeli kişilere başarılı olmaları için gerekli eğitim ve olanakları sağlamaktayız.  Elemanların işe alınmasıyla görevli personelimiz bu duyuruları online üzerinden yapmaktadır. Bazen ağızdan ağza yayılıyor. Ümit ederim liderleriniz ve okurlarınız bu haberleri duyarlar. Ne kadar etnik elemana sahip olursak o kadar güçlü savunma politikasına sahip oluruz.”

Kanada Genelkurmay Başkanı konuşmasını bitirdikten sonra aralarında benim olduğum toplam dört gazeteciye soru sormaları için fırsat verildi.

Suriyeli sivil bir toplum kuruluşunun yetkilisi toplanan yardım malzemelerinin yerlerine ulaştırılmasıyla ilgili olarak Savunma Bakanlığı’na mektup gönderdiklerini söyledi. Yardım talebine karşılık General Vance “konuyla ilgileneceğiz ve bakanla konuşacağız” diye yanıtladı.

Irak’tan bir gazeteci önce Kanada’nın ISIS’e karşı yardımlarından dolayı teşekkür etti. Kanada başbakanı Trudeau seçildiği taktirde Irak’tan çekileceğini söyledi. Yardımların çoğunun kuzeye Kürdistan’a gittiğini ama Irak ordusunun bundan yararlanmadığını bu konuda herhangibir politika değişikliği olup olmadığını sordu.

General Vance: Başbakan hiçbir zaman Irak’tan çekileceğini söylemedi. F-18 bombardıman uçaklarının bir kısmının çekileceğini ancak daha çok eğitim misyonuyla yoğunlaşacağımızı söyledi. Ayrıca savunma bakanım yakın zamanda katkılarla ilgili bir açıklama yapacak. Kanada’nın bu kaolisyondan çıkacağını zanetmiyorum. Kanada daha fazlasını yapacak bundan hiç şüphem yoktur. ISIL’in askeri olarak yenilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Ayrıca bizim daha çok güneyde çalıştığımızı söylediniz. Koalisyonun perspektifinden olaya bakıyorum. Eğitim misyonu yapılması gerekiyor ve Irak’ta devam ediyor.  Koalisyonun bakış açısından bütün Irak ve Kürdistan’a çok iyi hizmet verildiğini söyleyebilirim.  Başladığımız alan olduğu için kaolisyonun faaliyetleri burada yoğunlaşmaktdır.

Gazetemiz adına Generale yönelttiğim soru: Sayın General esas soruma geçmeden önce bir yorumda bulunmak istiyorum. Sizler bir önceki başbakan Stephen Harper tarafından seçildiğiniz halde Liberaller Parti seçim kampanyası sırasında Kanada silahlı kuvvetlerine yeterli kaynak aktarılmadığı ve savunma politikamızın gözden geçirilmesi gerektiğini söyledğinde siz hem fikir olmuştunuz.

Türkiye, YPG’nin (Kürt Koruma Birlikeri) terörist bir örgüt olduğunda ısrar ederken Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği dost bir güç olarak görüyor. Eski Kanadalı askerlerden John Gallagher YPG ile omuz omuza Kuzey Suriye’de bir köyü ISID’ten kurtarırken can verdi. YPG ile savaş cephesinde bir bağlantınız  var mı?

General Vance: Önce son sorunuza cevap vereyim bağlantımız yoktur. Yeterli kadar kaynak aktarılmadığından bahsettiniz ama amaçlar açısından kaynağımız vardır. Hükümet savunma politikasını gözden geçirmeye kendini adamıştır. Bakanla bu konuyu tartıştık. Gözden geçirmenin Aralık 2016’a tamamlanması gerektiğini düşünüyoruz. YPG konusunda herhangibir yorumda bulunmayacağım çünkü Kanada herhangibir terörist faaliyete karşıdır. YPG bu kategoriye dahil olduğu için herhangibir kanun düzenine karşı ise Kanada karşıdır. Bir asker olarak şunu söylemek istiyorum: İnsanlar bu çatışmanın içine akmamalıdır.  Böyle birşeyi yapmak saçmalıktır. Savaşa gitmek aptallıktır. Kategorik olarak bunu ret ediyorum.

Rus bir gazetecinin sorusu: Kanadalı askerlerin doğudaki Ukranyalı askerleri eğitmesi hususunda yeni bir misyonu var mı, Kanadalı askerlerin karşılaştığı bir tehlike sözkonusu mudur?

General Vance: Ukranya’nın batısında konumlanmış olan askerlerimize karşı anlık bir tehlike yoktur. Eğer Donbast bölgesine operasyona giderlerse anlık tehlikeden bahsebiliriz. Ukranya askerlerinin yeterince tecrübe kazandıklarına inanıyorum.

Polonyalı bir gazetecinin sorusu: Eleman alımları konusunda federal hükümet ile eyalet hükümetleri arasında işbirliği konusunu ve Suriye’de ABD ile Rusya arasında bir iletişim olup olmadığını sordu.

General Vance: Bizimle Rusya arasında direk bir bağlantı yok ancak koalisyon seviyesinde hava sahasına saygılı davranıldğından emin olmak istiyoruz. Uçakların çatışmaması için standart işlemler yürütülüyor.  Yedeklerle ilgili olarak belirli bir eğitimden sonra yeteneklerini geliştirmeleri için programlar vardır. Yedekler için işler kanunda dile getirilmiştir. Askeri tecrübelerinden dolayı yedeklere iş piyasasında talep vardır. Ordudan sivil komitelere transferi ön gören birçok program vardır.

Yorumlara ve Pinglere kapalıdır.

Yorumlara kapalı.