Tuesday, February 20, 2018 0:10

Mürüwet Tuncer: “Parolamız barış ve sevgi olsun”

Salı, Şubat 10, 2009, 23:59
Bu Yazı ÖZEL HABER Kategorisinde ve 2 Yorumlar var.

Gazetemiz çalışanlarından Mürüwet Tuncer için ölümünden 1 hafta sonra öldürüldüğü  saatte Hamilton’daki 1341 Main Street West üzerinde bulunan Swackhamer Blachford & Wray adlı cenaze evinde bir veda töreni düzenlendi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı töreni SISO organize etti. Mürüwet Tuncer’in çocukları Ulviye (24), Hüseyin (23) (Fransa’da yaşıyorlar) ve Gonca (13), kızkardeşleri Evren Merve ve eşi Hasan, Münevver ve eşi Mustafa, amcasının kızı Saadet ve eşi Hakan, diğer akrabaları, yakın dostları, Kanadalı arkadaşları son görevlerini yerine getirmek için oradaydılar. Belediye Başkanı Fred Eisenberger, Hamilton Centre MPP Andrea Horwath, Kanada Parlamentosu milletvekilleri Chris Charlton, Wayne Marston’un temsilcileri, SISO Genel Müdürü Morteza Jafarpour, Interval House of Hamilton- Wentworth ve the Sexual Assault Centre Hamilton and Area yetkilileri törende hazır bulundular. CHCH News adlı televizyon kanalı töreni baştan sonra kaydetti. CHCH News, yakın akrabaları ve gazetemiz genel yayın yönetmeni Süleyman Güven ile söyleşi yaptı. The Hamilton Spectator adlı yerel gazete de töreni izledi.

Belkıs Özer: Bu cinayetler yalnızca istatistiklere konu olmamalıdır

İlticacılar ve göçmenlere çok değerli hizmetler sunan SISO adlı kuruluşta müdür olarak çalışan ve törenin moderatörlüğünü yapan Belkıs Özer, Mürüwet Tuncer için düzenlenen törenin açılış konuşmasında şunları söyledi:

Mürüwet Tuncer’i SISO’daki kısa süren çalışmasından dolayı tanıdım. Ama onu iyi tanıyorum. Mükemmel ve güzel bir insandı. Çok çalışkan biriydi. Çocuklarına çok iyi bakıyordu. Hayatında inişler, çıkışlar olmuştur. Burada kalma isteği red edilmiştir. Şu anda gördüğünüz gibi toplum olarak bugün onunla beraberiz ve onu hatırlıyoruz.

Söylediğim gibi onun hayatında bir sürü zorluklar vardı. Mülteci ve İltica Kurulu’ndaki hakimler ülke kıyaslaması yapacağına hikayenin öbür tarafını özellikle aile içi şiddeti göz önüne alsaydı daha değişik bir karar vereceklerdi. Eğer polis şikayetleri ciddiye alsaydı belki bu cinayet işlenmeyecekti. İlgili kurum, kuruluşları ve kişileri özellikle kadınların seslerini yükseltmeleri için göreve çağırıyorum. Bu cinayet yalnızca istatistiklere konu olmamalıdır çünkü çözüm bu değildir.”

Süleyman Güven: Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti mahkum ediyoruz

Cenaze törenindeki ilk konuşmayı gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni yaptı. İngilizce yaptığı konuşmasında Süleyman Güven şunları söyledi:

Onu çok iyi tanıyordum çünkü gazetemize yazılar yazıyordu. Mürüwet Tuncer, arkadaşımız, meslek taşımız ve dostumuzdu. Kendisi gazetemize “Marialı Dakikalar” rumuzuyla yazılar yazdı. Kendisiyle ilk kez Nisan 2007’deki 23 Nisan Çocuk Etkinliği sırasında tanışmıştım. Annemi 980 Upper Ottawa’daki evlerine davet ettiğinde kendisini katleden şahış anneme gayri ciddi şakalar yapınca annem onu “deli” diye çağırmıştı.

Mürüwet Tuncer ve kızı Gonca’nın Mayıs 2008 tarihinde resimlerini çektim çünkü kendisi o tarihte düzenlenen Carassuaga Festivali sırasında SISO’ya gönüllü hizmet veriyordu. Mürüwet’le telefon dışında e-mail yoluyla haberleşiyorduk. Geçen sene Ocak ayında Cengiz’le var olan problemlerini  sorunca çok kızmıştı ve “bir pislikten kurtulduğu için çok mutlu olduğunu” söylemişti. Kendisine söz verdiğim için Cengiz hakkında bir daha soru sormadım. Kendisi zaman zaman mutlu ve üzüntülü anlarını benimle paylaştı.

2 sene önce 7 aylık hamileyken kocası tarafından öldürülen Aysun Çöçelli’nin anısı belleğimizde hala canlılığını korurken bu acı olayla bir kez daha sarsıldık. Mürüwet Tuncer, hem toplumumuz hem de gazetemiz için bir kayıptır. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti mahkum ediyoruz. Anısı önünde eğiliyorum, kalplerimizde sonsuza dek yaşayacaktır.”

Süleyman Güven, konuşmasını web sitemize akrabalarının gönderdiği mesajları okuyarak bitirdi.

Daha sonra mikrofana gelen Mürüwet’in kızkardeşi Münevver, ablasının bir arkadaşına gönderdiği yazıyı okudu:

“Canım arkadaşım,

Senin kadar değerli yazıların için çok teşekkür ederim. İnan ki beni çok mutlu ettin. Ama bir taraftan da üzüldüm be güzelim. Niye kardeşim bu kadar dertli, niye bu kadar karamsar diye. Ölümü düşünmek elbette güzeldir, kendimizi bu şekilde terbiye etmek için ama unutmaki yaşamak çok güzel ve her anını hiç ölmeyecekmişsin gibi ve her saniyenin tadına vara vara renklerin güzelliğini, canlılığını, kuşların sesini bir müzik ahenginde insanları sevmeyi, onları oldukları gibi kabul edip sevmeyi kendine ait her milim parçanın Allah tarafından ne kadar özenle yaratılıp sana bir nimet gibi sunulduğunu unutmayarak ve bunlara şükrederek yaşamın tadını çıkartmanı tüm yüreğimle diliyorum. Sen çok iyi bir kızsın, seni hiç kimse üzemez. Ben bugün yeni dünya ya geldim, dün ne olduysa oldu, bugün yeniden herşeye başlayacağım diyeceksin. Tamam mı güzel kardeşim, parolamızda peace and love

Her zaman burdayım.”

Mürüwet Tuncer

Amcasının kızı Saadet: “Her zaman yanımızda ve kalbimizdesin”

Mürüwet’in amcasının kızı Saadet duygularını şöyle dile getirdi:

“Çok sevdiğim bir insandı. Herkesi çok seviyor ve yardım ediyordu. Her zaman yanımızda ve kalbimizdedir, hiç ölmedi. Dularımız her zaman onunla olacak. Hepimizin gideceği yer orasıdır. Tek istediğim çocukların burada kalması, okuması, Fransa’ya gitmemesi çünkü o burayı çok seviyordu. Onun son arzusunun yerine getirilmesidir.”

İngilizce öğretmeni: “Bazı öğrencilere anne gibi davranıyordu”

Mürüwet Tuncer’in İngilizce öğretmeni duygularını şöyle dile getirdi:

“Buradaki öğrencilerin çoğu Mürüwet gibi St. Charles’tandır. Kendisi mükemmel bir insandı, her zaman öteki öğrencilere yardım ediyordu. Çocuklarının bazıları uzakta olduğu için bazı öğrencilere anne gibi davranıyordu. Kendim, oğlum ve bütün St. Charles adına çok üzgün olduğumu belirtmek istiyorum.” 

Gonca: “Bundan sonra bize ne olacak bilmiyoruz”

Sahneye gelen Mürüwet Tuncer’in ilk eşinden olan 3 çocuğu mikrofana geldiler. Üçü de birbirine sarılarak ağlıyordu. Bu arada neredeyse salondaki herkes ağlıyordu. 13 yaşındaki Gonca’nın feryadı yüreklerimizi parçaladı. Gonca kendini toparladıktan sonra şöyle konuştu:

“Önce babamızı birkaç gün önce ise annemizi kaybettik. Bundan sonra bize ne olacak bilmiyoruz. Bize dua ettiğiniz için teşekkür ederiz çünkü sizin dua ettğinizi biliyoruz. Kuzenlerim, ailem ve sizler yaşadığımız şeyleri bizimle paylaştınız. Annem her zaman okula gitmemi ve okulumu bitirmemi istiyordu. Ben de onun isteğini yerini getireceğim.”

Oğlu Hüseyin de Fransızca yaptığı kısa açıklamadan sonra “Hepinize çok teşekkür ederim. Anneme hakkınızı helal edin” diyerek konuşmasını bitirdi.

Törenin sonunda Mürüwet Tuncer’in kızı Gonca tarafından hazırlanan ve annesinin bazı resimlerinin yer aldığı diya gösterisi yapıldı. Annesinin çok sevdigi “dağlar” parçası slayta eşlik etti. İşte dörtlükler:

Dağlar dağlar sıra dağlar

Dağlar yüreğimi dağlar

Akar boz bulanık çaylar

Çığ gibi yıkılır dağlar

 

Ağrıdır, Toros durağım

Kırılmış kolum, kanadım

Kalmamış bir tek muradım

Beni öksüz koyma dağlar

Oğlu Hüseyin’le kısa görüşmemizde şunları söyledi:

“Bu olayı ulusal bir boyuta taşımayı düşünüyoruz. Bu olayın kadın hakları açısından örnek olmasını istiyoruz. Kendi açısından bu mücadelede önder rolü oynadı. O ne de olsa kurban gitti. Burada şehit olarak görüyorlar, burada kalmasını istemiyorum.”  

Yunanlı bir bayanın kardeşlik gözyaşları

Mürüwet Tuncer’in komşularından olan Yunanlı bir bayan duygularını şöyle getirdi:

“Mürüwet’in yaşadığı evin tam karşısındaki evde yaşıyorum. Cinayetin işlendiği gün eve otobüsle 11’i çeyrek geçe geldi (Bu arada gözyaşlarına boğularak ağladı). Kardan dolayı evin önüne park etmekte çok zorlandı. Daha sonra bir sürü polis gördüm. Kendisi mükemmel bir bayandı. Bütün aileyi çok seviyorum. Yaz boyunca ailenin çocuklarıyla torunlarım futbol oynadılar. Hiçbir problem olmuyordu. Onu çok özleyeceğim. Sabah 7:30’da okul otobüsüyle gidişini ve 11:15’te geri gelişini her gün görüyordum. Çok üzüntülüyüm biz bunu önleyemedik. Bu tür olaylar erken davranılarak önlenebilir. O eve nasıl gidecekler? Komşuları olarak çocukları için para topladık.”  

SISO Genel Müdürü: Bu faciadan bir ders çıkartılmalıdır

Mürüwet Türker belirli bir dönem SISO’da hem gönüllü hem de kuruluşun bir elemanı olarak çalıştığı için kuruluşun genel müdürü Morteza Jafarpour’un görüşlerini aldık.

Mürüwet uzun süre bizde gönüllü ve kısa bir dönem ise elemanımız olarak görev yaptı (geçen yaz). Bu tür facialardan toplum ve kuruluşlar olarak bir bir ders çıkartmalıyız. Maalesef komite olarak bu olayı önleyemedik. Geriye 4 yetim kaldı. Özellikle çocukların ikisi için toplum bir araya gelip birşeyler yapmalıdır. 

YH: Siz bir yardım kampanyası açmışsınız?

İki çocuğun eğitim masrafları için bir hesap numarası açtık ve para topluyoruz. Şu anda 7,000 dolar civarında toplanmıştır. Umarız 10,000 dolar toplarız. Bu para onlara ait hesapta kalacak. Çocuklar üniversiteye başladıklarında o parayı kullanmaya başlayacaklardır.

YH: Gazetemiz aracılığıyla bir mesajınız var mı?

Basın, aile içi şiddet konusunda toplumu eğitmelidir. Aile şiddet hakkında biri öldürüldüğü zaman değil ama her zaman yazmalıdırlar. İnsanlar bu konuları akşam evlerinde yemek yerken konuşmalıdırlar. Çocuklarımızı eğitmeliyiz. Hiçbir dinde ya da kültürde böyle şeyler asla kabul edilemez. Ümit ederim bu faciadan olumlu bir ders çıkartılır.

Cinayetin işlendiği 34 Elkwood Drive’a resim çekmeye gittiğimizde caddedin öbür tarafında oturan Yunanlı komşuları Paul Venieezalos’la sohbet ettik. Paul, Rümeysayla aynı okula giden torunu ve diğer çocukların Rümeysa için dileklerini içeren bir kartonu bize gösterdi.

Cinayet Türk basınında da yer aldı

Başta Hürriyet, Sabah ve Taraf gibi gazeteler olmak üzere cinayet Türk basınında yer aldı. Hürriyet Gazetesi cinayeti “Kanada polisi durduramadı” başlığıyla verirken Taraf Gazetesi ve Anadolu Ajansı, Mürüwet Tuncer’in gazetemize yazı yazdığını duyurdular. 

Taraf Gazetesi’nin 3 Şubat 2009 tarihli sayısında “ölüm Kanada’da buldu” başlığıyla yazılan haberde şu görüşlere yer verildi:

Kanada’da yayımlanan ve Ergenekon davasının kilit adamlarından biri olarak anılan Tuncay Güney’in zaman zaman yazılar yazdığı bir gazete olarak gündeme gelen Yeni Hayat’ın çalışanlarından biriydi 41 yaşındaki Mürüvvet Tuncer. Dört çocuk sahibi olan gazeteci, adı geçen gazetede “Maria’lı Dakikalar” rumuzuyla yazılar yazıyordu, ta ki 39 yaşındaki eşi Cengiz Işıko tarafından birkaç gün önce öldürülene dek.  

Cenaze Türkiye’ye

Sivas’ın Koyulhisar ilçesinin Kızılelma köyünde doğan Mürüwet Tuncer’in 42 yıllık ömrü Kanada’da sona erdi. Daha sağken annesinin mezarını yaptırmak ve üzerine bir dörtlük yazmak istiyordu. Vasiyeti üzerine annesinin yanına gömülecek. Mürüwet Tuncer’in ailesi Sivas, Koyulhisar’dan Aydın Nazilli’ye gitmişler. Bu yüzden de cenaze Aydın, Nazilli’ye bağlı Esençay Köyü Sivaslılar mahallesi mezarlığına gömülecek. Çok sevdiği ve özlediği annesinin bağrına gömülecek. Nur içinde yatsın ve yeri cennet olsun!

Mine Çıkıncı / Yeni Hayat / Hamilton-Toronto

İsterseniz yorum yapabilir, veya Diğer yazılara Bakabilirsiniz.

2 Yorum “Mürüwet Tuncer: “Parolamız barış ve sevgi olsun””

  1. mukaddes yazıcı
    17 Şubat, 2009, 6:51

    çoook acı….. evlatlarına sabır diliyorum rabbim onları korusun.Allah mekanını cennet eylesin.bende koyulhisar kızılelmalıyım.ve haberi duyduğumda içim parçalandı.söylencek söz bulamıyorum işte bu kelimenin bittiğ yer olsa gerek..

  2. Emine Akcur
    24 Şubat, 2009, 19:53

    Canlarim benim, Abimin amanetleri, siz ne yaparsaniz yapin, ne karar verirseniz verin ben arkanizdayim, sunu unutmayin, Anneniz ne yaptiysa o simdi Allahin huzurunda ama siz benim once abimin amanetisiniz simdide Anneniz öldü, Allahim simdiden sonra size aci vermesin ve sunu unutmayin ne olduysa oldu önceden ama ben insallah anlamissinizdir sizin arkanizdayim. her ne karar alirsaniz alin yeterki annenizin arkasindan konusturmadiginiz gibi babanizida karistirmayin. Her ikiside Allahin huzurunda. Simdi sizin geleceyiniz önemli. Benim hayatim yettiyi kadar bilinki sizin arkanizdayim. Ne olursa olsun siz benim canimsiniz. Halaniz Emine. insallah bunlari biliyorsunuzdur.

Yorumunuzu Belirtin

Yorum göndermek için Giriş yapmalısınız.