Tuesday, February 20, 2018 0:07

Ergenekon’un Kürt Dosyası Henüz Açılmadı

Cuma, Şubat 13, 2009, 10:37
Bu Yazı Editörden Kategorisinde ve 1 Yorum var.

Bu sene 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü hüzünlü bir şekilde karşılıyoruz çünkü gazetemizin bir çalışanı zalimce bir şekilde katledildi. Kanatları kırıldığı halde ümit dolu yarınlara uçmaya çalışan Mürüwet Tuncer’den bahsetmeye çalışıyorum. Son haftalar gazetemiz çalışanları için çok zordu. Hepimiz onun acı kaybından dolayı çok etkilendik. Bir taraftan Kanada’daki iki çocuğuna annelik yapmaya çalışırken öbür taraftan okul otobüsünü kullanarak geçimini sağlamaya çalışan emekçi bir bayandı. İngilizcesini geliştirip üniversiteye gitmek istiyordu. Mürüwet Tuncer, kendi çevresinde önder bir kişiydi. Gazetemizi Hamilton’da dağıtarak, yazılar yazarak bize katkıda bulundu. Bu anlamda kendimizi borçlu hissediyoruz. Mürüwet Tuncer, bayanlara karşı uygulanan şiddeti en fazla yaşayanlardan biriydi. Sevgili Şengül Kaya’nın yazısında belirttiği gibi Mürüwet Tuncer kendisini ısıtacak bir güneş ve ellerini sımsıkı tutacak bir eş özlemiyle yanıp tutuşuyordu.

 

Kadınlara ve çocuklara karşı şiddeti nefretle kınıyorum

 

Kadınlar, elleri öpülesi analarımız, eşlerimiz ve uğruna bazen ölmeyi göze aldığımız sevgililerimiz. Fiziksel olarak güçlü olan erkekler sözün bittiği yerde şiddete başvuruyorlar. Şiddet vahşeti, barbarlığı ve gericiliği temsil eder. Her evlilikte problemlerin yaşanması kadar doğal bir şey yoktur. Eşler problemlerini medeni bir atmosferde tartışamıyorlarsa o evlilik problemli bir evliliktir. Feodal zihniyetten kaynaklanan alışkanlıklarımızı geride bırakmamız lazım.

 

Gazetemizin çalışanlarından Mürüwet Tuncer’in vahşi bir cinayet sonucu yaşamını yitirmesinden dolayı Kanada Alevi Kültür Merkezi ve gazetemiz yazarlarından Günay Aslan başsağlığı mesajları gönderdiler:

 

Başsağlığı

 

Gazetemiz çalışanlarından Mürüwet Tuncer’in bir cinayete kurban gitmesinden dolayı gazete çalışanlarına, kederli ailesi, akrabaları ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Cinayete yol açan etkenler ne olursa olsun böyle hunharca bir saldırı kabul edilemez. 13 yaşındaki Rümeysa’ya acil şifalar dilerken çocuklara ve kadınlara karşı başvurulan şiddeti kınıyoruz.

Canada Alevi Culture Centre – Toronto

 

Gazeteniz çalışanlarından Mürüwet Tuncer’in öldürülmesinden ötürü derin üzüntü duydum.

Maalesef erkek egemen sistemi kadın katliamını sürdürüyor…

Bu cinayetler bize bu vahşetle daha etkin mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor…

Acınızı paylaşıyor, size ve ailesine sabır diliyor, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum…

Günay  Aslan

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Kürt Komitesi bir etkinlik düzenliyor. Etkinliğin programı yeri ve tarihi aşağıdadır:

 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ANMA VE KUTLAMA ETKiNLİĞİ

ETKİNLİK PROGRAMI:

Açılış konuşması

Şiir Dinletisi

Tiyatro Gösterisi

Geleneksel Kürt Kadın Giysilerinden Oluşan Defile

Kadın Folklor Ekibimizin Sergilediği Kürt Halk Dansları Gösterisi

Müzik Dinletisi

Hediye Çekilişi ve Sürpriz Sanatçı ve Etkinlikler…

Tüm Halkımızı Ailece Etkinliğimize Bekliyoruz.

YAŞASIN DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ!…

Tarih: 8 Mart 2009, Pazar

ADRES: 821 RUNNYMED ROAD, TORONTO,

Tel: 416 604 70 79

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Anma ve Kutlama Tertip Komitesi

KURDISH COMMUNITY CENTER

Bilgi için Tel: 416 654 20 49

Not: Etkinliğin başlama saati ve bilet ücreti için Kurdish Community Center’dan bilgi alabilirsiniz.

 

Erkenekon’un Kürt dosyası açılmadı

 

Şu ana kadar gerçekleştirilen Ergenekon operasyonu belirli bir birime yönelik lokal operasyonlardı. Tuncay Güney’in belirttiğine göre hükümetin elinde bir Kürt dosyası var ve bunu bir pazarlık aracı olarak kullanıyor. Ergenekon’un Kürt ayağı şüphesiz çok derindir. Pandora’nın Kutusunun açılması aralarında Vedat Aydın, Ape Musa olmak üzere binlerce gayri-faili cinayet dosyasının gün ışığına çıkması demektir. Mahir Kaynak ve TBMM eski Başkanı Necmettin Karaduman gayri-faili cinayetlerin açığa çıkarılmasının devlet için iyi sonuçlar doğurmayacağını salık veriyorlar.  

 

Recep Tayyip Erdoğan – Tuncay Güney görüşmesi

 

Son dönemlerde Tuncay Güney’in devletin kanalı TRT’ye çıkması değişik yorumlara yol açtı. Kimilerine göre Tuncay Güney “yuvaya döndü” kimilerine göre devlet kendisini ödüllendiriyor. Yuvaya dönüş senaryosunu Tuncay Güney’le konuştum kesin bir dille red etti. Madalyonun öbür yüzünde Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı iken Güney’le görüşmüş. Tuncay Güney bunu red etmiyor. Hatta samimi şekilde çekilmiş fotoğrafları da var.

 

26. sayımızda buluşana dek sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Süleyman Güven

Yeni Hayat Gazetesi

Genel Yayın Yönetmeni

İsterseniz yorum yapabilir, veya Diğer yazılara Bakabilirsiniz.

1 Yorum “Ergenekon’un Kürt Dosyası Henüz Açılmadı”

  1. rahile
    20 Şubat, 2009, 14:52

    merhaba sevgili muruwet tunceri alhtan rahmet ailesine bassagligi diliyurum . bir insanin buyle hunharca katledilmesi kabulenemez .malesef kadinlarimiz herzaman sidete ve cinayatlere maruz kaliyurlar. bir yanda ture diyurlar biryanda kadinlarin herzaman erkeklere bagimli olmasini istiyurlar. sanki kadinlar onlarin kulesi onlarin birer birey olduklarini nezaman kabullenecekler? nazaman kalkacak bo erkek egemenligi? daha kac muruvetler verecegiz? Rahile M amis

Yorumunuzu Belirtin

Yorum göndermek için Giriş yapmalısınız.